Barnebokbad, forfatter - grunnskole bestilling
Supersjanse i forbindelse med Leselyststrategien!
Hva?
Som en del av de ekstra midlene til Leselyststrategien, inviteres alle lærere og bibliotekarer som allerede har gjennomført kurset i metoden bak barnebokbad med Vilde Kamfjord og/ eller Pål Brekke Indregard til å søke om midler for å honorere forfatter til barnebokbad ved deres skole.
Hvordan bestiller vi dette?
Meld din interesse i DKS portalen, forklar hvilket klassetrinn det gjelder. Dere kan komme med ønske om forfatter, men det er ikke sikkert ønsket er mulig å komme i møte.
Nyttig informasjon
keyboard_arrow_downVarighet
1 time(r) og 30 minutter
Behov for bærehjelp eller annen lokal hjelp
Sted
Se kalender
Oppriggingstid
60 minutter
Nedriggingstid
10 minutter
Arena/rom
Klasserom, Gymsal, Auditorium, Aula, Annet eller lignende
Antall utøvere
1
Trenger scene
Nei
Trenger blending
Nei
Trenger el-uttak
Nei
Ønsker til lokal arena
Skolen må lage en koselig sofa/bokbadsituasjon. Både forfatter og bokbadere trenger oppmicking. .
Barnebokbad er dypdykk i litteratur, filosofiske samtale om litteratur - kanskje den eneste gangen i livet elevene får oppleve det - og elevmedvirkning på høyt plan. I tillegg har metoden overføringsverdi til alle andre fag og lærere som har gjennomført opplegget jubler.
Utøvere og produsenter
keyboard_arrow_downArrangert av
Akershus fylkeskommune
Produsert av
DEn kulturelle skolesekken Akershus
Utøvere
Andre medvirkende
Gruppenavn
Eldrid Johansen
Idé/opplegg
Om kunstner / utøver / gruppe
Kobling til læreplanverket
keyboard_arrow_downProduksjonen kan bidra til:
- å gi elevene erfaring med og la dem praktisere ulike former for demokratisk deltakelse ( 1.6 Demokrati og medvirkning )
- å gi elevene erfaring med og praktisere ulike former for medvirkning ( 1.6 Demokrati og medvirkning )
- å gi elevene erfaring med ulike former for medvirkning ( 1.6 Demokrati og medvirkning )
- å gi elevene erfaring med å ha medansvar og rett til medverknad. ( Formålet med opplæringen )
- å vise hvorfor kritisk tenkning og etisk bevissthet er både en forutsetning for og en del av det å lære i mange ulike sammenhenger, og bidrar til at elevene utvikler god dømmekraft. ( 1.3 Kritisk tenkning og etisk bevissthet )
- å øve evnen til å stille spørsmål, utforske og eksperimentere som er viktig for dybdelæring. ( 1.4 Skaperglede, engasjement og utforskertrang )
Kontakt
keyboard_arrow_downKontaktperson i Den kulturelle skolesekken
Eldrid Johansen, tlf: +47 97 67 29 69, e-post: eldridj@afk.no
Ida Hasund, tlf: +47 40 49 29 13, e-post: idaha@afk.no
Gunnar Vilberg, tlf: +47 92 48 86 70, e-post: gunnarv@afk.no
Eldrid Johansen, tlf: +47 97 67 29 69, e-post: eldridj@afk.no
Kontaktperson utøver
Eldrid Johansen, tlf: +47 97 67 29 69, e-post: eldridj@afk.no
Uttrykksform
Målgruppe
4. – 10. trinn
Turnéplan
Varighet
90 minutter
Sted
Se kalender
Skoleår
2025/2026
Arrangert av
Akershus fylkeskommune
